top of page

Jak myć auto z zabezpieczeniem lakieru? Poradnik

Mycie auta to dla kierowców rutyna, nic specjalnego. Dlatego też zazwyczaj nie przykłada się do niego większej uwagi. Raczej robimy to automatycznie, na myjni bezdotykowej. Ale jak wygląda czyszczenie samochodu, gdy zdecydowaliśmy się, aby na lakier nałożyć któreś z zabezpieczeń? Czy woda pod dużym ciśnieniem może zmyć powłokę ceramiczną lub grafenową, albo uszkodzić folię PPF?


Powłoka grafenowa a mycie auta

Powłoka grafenowa to jedno z najnowszych rozwiązań w branży auto detailingu. Swoją trwałością i odpornością szybko zdołała przekonać do siebie ogrom osób.

Tylko z racji, że jest to świeża technologia, nie każdemu jest dobrze znana. W efekcie często tak naprawdę nie wiemy, jak podejść do jej pielęgnacji, by ona nadal mogła dbać o lakier pojazdu.


Grafen na lakier jest wyjątkowo trwały, ale nie jest odporny na każdy środek chemiczny i intensywne szorowanie. Jeżeli masz takie zabezpieczenie na swoim samochodzie, lepiej odstaw agresywną chemię, detergenty nieprzeznaczone do auta i twarde szczotki. W innym razie, szybko osłabiłbyś trwałość swojej ochrony.

Znacznie lepiej sprawdzi się miękka mikrofibra i delikatny szampon o neutralnym pH. Taka zasadowość dobrze współpracuje z grafenem i skutecznie usuwa brud z jego powierzchni.


Jak myć auto z powłoką ceramiczną?

Powłoka ceramiczna to prawdziwa klasyka w auto detailingu. Tym samym jest dobrze znana wśród miłośników motoryzacji. Jednak nawet przy niej zdarzają się błędy.


Zawsze największą zagwostką jest dobór odpowiedniego preparatu. Nie każdy szampon będzie odpowiedni dla ceramiki. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest preparat dedykowany do powłok ceramicznych. Jego właściwości wspierają to, za co uwielbiamy ceramikę, czyli hydrofobowość i trwałość z najwyższej półki.


Jeszcze zanim przystąpisz do mycia auta, opłucz je. W ten sposób szybko usuniesz luźny brud i ograniczysz ryzyko zarysowania lakieru praktycznie do minimum.


Na koniec pamiętaj o tym, aby dokładnie osuszyć karoserię. Tu znowu sprawdzi się mikrofibra. Przecierając całą powierzchnię, zapobiegasz powstawaniu smug i zacieków, co jest ważne przy ceramice.


Jak myć samochód po auto detailingu – D.S. Cars auto detailing Grudziądz

Jak myć auto oklejone bezbarwną folią PPF?

Jak zwykle, to wybór chemii do mycia stoi na pierwszym miejscu. Więc, z czego powinno się korzystać? Podobnie jak przy grafenie, najlepiej, aby szampon miał neutralne pH. To zupełna podstawa podczas mycia aut z takim zabezpieczeniem, ponieważ nie narusza on struktury bezbarwnej folii ochronnej, ani nie powoduje przebarwień.


Poza detergentami, przy PPF’ie liczy się również technika mycia. Przed przejściem do właściwego czyszczenia należy spłukać pojazd wodą pod ciśnieniem. Tym samym usuniesz luźny brud, który zdążył zebrać się na powierzchni.


A czego unikać? Przede wszystkim myjni automatycznych. Korzystając z nich, istnieje duża szansa, że porysujesz swój samochód. W zasadzie lepiej unikać ich zawsze – niezależnie od tego, czy na auto jest nałożone zabezpieczenie czy nie. Jest spore ryzyko, że w szczotkach znajduje się piasek i drobne kamienie z aut, które wcześniej odwiedziły myjnię. A w przypadku bezbarwnej folii ochronnej, to szczególnie złe połączenie.


Mimo że zabezpieczenia lakieru od auto detailerów mają na celu chronić lakier, nie oznacza to, że są niezniszczalne. Do nich również należy podejść w odpowiedni sposób.


Comments


Commenting on this post isn't available anymore. Contact the site owner for more info.

D.S. CARS GRUDZIĄDZ

dscarsgrudziadz.com

Logo D.S. Cars Grudziądz

GODZINY OTWARCIA

SOCIAL MEDIA

Odwiedź nas!

Czynne: pon. — pt.: 8:00 — 17:00
sobota: 9:00 — 16:00
niedziela: nieczynne

Polub nas na Facebooku

  • Facebook

Sprawdź, jak pracujemy na Instagramie

  • Instagram

ADRES FIRMY

Ul. Sambora 12, 86-300 Grudziądz

©2023 copryrights D.S. CARS GRUDZIĄDZ

bottom of page